אילו אינטרסים קיימים אצל כל אחד מהגורמים בתמ"א 38

חיזוק מבנים במסגרת תמ"א 38 מפגיש מספר גורמים עם רצונות שונים, כאשר כל גורם והקווים האדומים שלו. האדריכל אחראי על הגישור בין הצדדים אך גם הוא נתקל במגבלות פיזיות של כל מבנה בנפרד. צוות האתר של קפיטל גרופ מדבר על האינטרסים השונים של כל הצדדים.

כל שחקן בתהליך התמ"א מושך את התוצר הסופי לכיוון שלו, כאשר התכנית שתאושר היא למעשה הפשרה בין כל הגורמים המעורבים בפרויקט. בתמ"א 38 המשחק בין הצדדים מורכב עוד יותר בשל ריבוי גורמים מעורבים. הניגודים בין הצדדים מקשים עוד יותר על התקדמות הפרויקט, על התכנית הספציפית להיות מותאמת להיגיון הכלכלי של היזם, לזכויות הדיירים ולקריטריונים של הרשות המקומית. את המורכבות שבעניין ננתח לפי גורמים:

הדייר

על מנת לרצות את הדייר יש לגרום לו להבין איך יתווספו תוספות הבנייה באופן מעשי ויעיל בדירות הקיימות במבנה, עם מינימום הפרעה לשגרת היום-יום. בשל תכנונים קודמים יש להתייחס לכל דירה בנפרד ולנתח אותה בצורה שונה בשלב התכנון, בכדי להבין איך יתאפשר לשלב את התוספות.

היזם

זהו הגורם שמחליט על האופציות האפשריות בכל פרויקט. אפשרויות הביצוע תלויות במספר גורמים, כאשר השיקול הכלכלי והאפשרות הביצועית הם העיקריים. פעמים רבות השיפוצים יהוו צעד לא כלכלי עבור היזם, שיאלץ למצוא חלופה לאותה תוספת ספציפית, בתיאום עם הדייר.

פשרה מהירה בין הגורמים תוכל לזרז את ההליך התכנוני. קפיטל גרופ.

פשרה מהירה בין הגורמים תוכל לזרז את ההליך התכנוני. קפיטל גרופ.

הרשות המקומית

"חיצוניות המבנים חשובה מאוד לתדמית העיר", מסבירים בחברת קפיטל גרופ את האינטרסים העירוניים. המבנה יצטרך להשתלב כראוי עם המבנים הנוספים באזור ופעמים רבות יצטרכו למצוא פתרון עם היזם, לגבי אופי הביצוע של העבודות.

האדריכל והמבנה

מבחינה בירוקרטית המלאכה בפרוייקטים של תמ"א 38 מסובכת יותר עבור האדריכל. הוא צריך לקדם את התכנית מבחינה רגולטורית וכמו שאר הגורמים, לבצע תיאומים ולמצוא פשרות עם שאר הגופים המעורבים.

בניינים שעומדים בתקנים לביצוע תמ"א 38 נבנו לפני עשרות שנים, לרוב קיימות עליהם הגבלות בטיחותיות שעלולות להגביל את העבודות. לעומת פרויקטים של בניית יחידות דיור, בתכניות מסוג תמ"א 38 המאמץ הוא בעיקרו תכנוני אך גם ביצועי, לעומת בניית דירות מאפס שמתרחשת בתבנית מסוימת ומתמקדת בחיצוניות.

אהבת? דרג!

אודות צוות האתר של קפיטל גרופ בע"מ

קפיטל גרופ נוסדה בשנת 2001 ומציעה מגוון פרויקטים בארץ, החל בבנייני מגורים וכלה בהשקעות חסרות תקדים באתרים האטרקטיביים ביותר בארץ. קפיטל גרופ מספקת מגוון שירותים לנוחות הרוכשים, ביניהם שירותים משפטיים, שירותי ניהול והסדרת מימון בנקאי לכל רכישה. צוות קפיטל גרופ מתמקד בכל רוכש ועושה ככל יכולתו למקסם את רווחיו. פרטי קשר - קפיטל גרופ בע"מ: טל: 03-6129001, פקס: 03-6129002
פורסם בקטגוריה חדשות נדל"ן, מאמרים כלליים, תמ"א 38, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.